Hemen Teklif Alın

Su Kaynaklı Isı Pompası

 

Su kaynaklı ısı pompası sistemleri ısı kaynağı olarak suyu kullanırlar. Kullandıkları su kaynakları ve borulama mekanizmalarına göre gruplandırılabilir.


Su kaynaklı ısı pompası çalışma prensibi olarak toprak kaynaklı ile benzerdir ancak mekanın yanıda su kaynağı olması gerekir ve ilk kurulum maliyeti hava kaynaklı ısı pompalarına göre yüksektir.

Su kaynaklı ısı pompaları nasıl çalışır?

Derinliği denizlere göre daha az olan göl veya nehirleri ısı kaynağı olarak kullanan ısı pompaları çalışma prensibi toprak kaynaklı ısı pompasına benzer. Kılcal borular şekilde görüldüğü gibi yatay biçimde en az 2,5 m derinliğe yerleştirilmelidir. Boru içerisinde bir pompa yardımıyla dolaştırılan antifrizli su karışımı ısı kaynağından aldığı enerjiyi ısı pompası içerisinde dolaştırılan ısı taşıyıcı akışkana aktarır. Isı taşıyıcı akışkan da enerjisini ısıtma ve kullanma sıcak suyu sistemlerine aktarır.

Su kaynaklı ısı pompalarının faydaları
  1. Düşük yakıt faturaları, özellikle konvansiyonel elektrikli ısıtmayı değiştiriyorsanız.
  2. Değiştirdiğiniz yakıt türüne bağlı olarak karbon emisyonu düşüktür.
  3. Yakıt takviyesi gerekmez.
  4. Evinizin yanı sıra kullanım suyunuzu da ısıtabilir.
  5. Minimum düzeyde bakım gerektirir.
  6. Bir hava kaynağı ısı pompasından daha verimlidir ancak maliyeti daha yüksektir.
Su Kaynaklı Isı Pompaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Deniz suyu büyük çaplı ısı ihtiyaçlarında kullanılan mükemmel bir çözümdür.25-50 m derinliklerde deniz suyu sıcaklığı 5-8 C derecelerde sabittir. Bu sıcaklık değerleri de yüksek performans katsayıları olarak geri döner. Deniz suyu ısı kaynağı olarak kullanıldığı zaman dikkat edilmesi gereken faktörler ise su altına yerleştirilen kılcal borulamaların ve pompa sisteminin korozyona dayanıklı olması ve sistem içerisinde oluşabilecek organik kirlenmenin minimum seviyelerde tutulmasıdır.

Isı pompaları için en uygun ısı kaynağı ise yer altı sularıdır çünkü yer altı suları kış sezonunda bile yüksek sıcaklıklara ulaşmaktadır. Yer altı suları ısı kaynağı olarak kullanıldığı zaman sistem tasarımında 2 farklı kuyu ihtiyacı oluşmaktadır. Kuyulardan bir tanesinden sürekli olarak sıcak su ihtiyacı karşılanırken, ısı pompası içerisinde çevrimini tamamlayan ve enerjisini ısıtma sistemine aktaran dönüş suyu diğer kuyuya boşaltılır. Kuyu içerisinden alınan suyun direk ısı pompası içerisinde dolaştırılacak olması kuyudan numune alınıp test edilmesi ve gerekli yerlerden onay alınması gerekliliğini oluşturmaktadır. Yer altı sıcak suyunun direk ısıtma çevriminde kullanıldığı sistemler açık çevrim olarak da adlandırılmaktadır.

Su kaynaklı ısı pompası benim için uygun mudur?

Su kaynaklı ısı pompasının sizin için doğru olup olmadığını anlamak için dikkate alınması gereken birkaç anahtar soru var:

Evinizin yanında bir su kaynağı var mı?

Evinizin yakınında borulamanın yapılabileceği akarsu, gölet veya deniz gibi bir su kaynağına ihtiyaç duyulmaktadır. İyi bir ısı elde edebilmek için du kaynağında derinlik önemlidir.

Eviniz iyi yalıtılmış mı?

Hava kaynaklı ısı pompaları, geleneksel yöntemlerden daha düşük bir sıcaklıkta ısı üretir, en iyi sonucu elde etmek için, ısıtma sisteminin daha etkili olabilmesi için evinizin izolasyonlu olması önemlidir.

Ne tür yakıt kullanılacak?

Sistem, haraket etmek için sadece elektriğe ihtiyaç duymaktadır. Doğrudan elektrik veya kömür ile çalışan ısıtma sistemlerine göre çok avantajlıdır.

Isı Pompası Basın

Isı Pompaları Hakkındaki Merak Edilenler

Isı Pompalarında Şok Kampanya

Isı Pompası-tr kısa süreliğine size özel fırsatlar sunmaya devam ediyor. Lider ısı pompası ürünlerde %30 varan indirimler sizleri bekliyor. Uzman kadromuz, gelişmiş altyapımız ve üstün tecrübemizle sizlere en uygun çözümleri sunuyoruz.

Devamını Oku

Isı pompasında Hangi Kaynağı tercih etmeliyim ?

Binanın bulunduğu yere ve kaynağın verimine göre ortak karar verilir. Isı pompası seçiminde etkili olan birçok etmen vardır. Bütün etkiler göz önüne alınarak bir danışmanlık firmasında etüt yaptırılmalıdır.

Devamını Oku

Isı Pompası nasıl soğutma yapar ?

Sistem kışın sıcak su hazırladığı gibi yazın tam tersine çalışarak soğutma yapar. Soğutma konumunda 7 C su sıcaklığına kadar soğuk su üretimi yapılmaktadır.Eğer sistemde ana amaç serinletme ise kapasite seçimi ısı kazancına göre yapılmalıdır.

Devamını Oku

Hizmet Ağımızı Keşfedin

Hizmet noktası sayfamızı ziyaret ederek en yakın şubemizi bulabilirsiniz.

Keşfet

Yardıma İhtiyacınız Mı Var

İletişim sayfasını ziyaret ederek veya çağrı merkezimiz aracılığı ile yardım alabilirsiniz.

Yardım Al

Bilgi Alın

İletişim sayfasını ziyaret ederek bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi Al

Haber Bültenimize Abone Olun

Yeni ürünlerimiz ve kampanyalarımız hakkında bilgi sahibi olun.

x
Talep Ettiğiniz Hizmeti Seçiniz
Havadan Havaya Isı Pompası
Havadan Suya Isı Pompası
Su Kaynaklı Isı Pompası
Toprak Kaynaklı Isı Pompası
Havuz Isı Pompası
Isı Pompası Çözümleri
Boyler
Daire İçi Tesisat