Hemen Teklif Alın

Toprak Kaynaklı Isı Pompası

 

Toprak kaynaklı bir ısı pompası, bahçenize gömülmüş toprak döngüsü denilen bir boru halkası etrafında su ve antifriz karışımını dolaştırır. Zeminden gelen ısı, akışkana absorbe edilir ve daha sonra bir ısı eşanjöründen ısı pompasına geçer. Zemin yüzey altında oldukça sabit bir sıcaklıkta kalır, bu nedenle ısı pompası yıl boyunca kullanılabilir.

Toprak halkasının uzunluğu, evinizin büyüklüğüne ve ihtiyacınız olan ısı miktarına bağlıdır. Daha uzun döngüler yerden daha fazla ısı çekebilir, ancak gömülmek için daha fazla yere ihtiyaç duyar. Alan sınırlıysa bunun yerine dikey bir sondaj delinebilir.


Toprak kaynaklı ısı pompaları su ve hava kaynaklı ısı pompalarına göre daha verimli bir sistemdir, ancak ilk kurulum maliyeti su ve hava kaynaklı ısı pompalarına göre çok yüksektir.

Toprak kaynaklı ısı pompaları nasıl çalışır?

Zemindeki ısı, düşük sıcaklıklarda yer altında gömülü bir boru halkası içindeki akışkan ile emilir. Akışkan daha sonra, evin ısıtma ve kullanım sıcak suyu devrelerindeki, suyu ısıtabilmek için, yüksek sıcaklığa yükselten bir kompresörden geçer. Soğutulan akışkan zemine geri döner ve burada ısıtma gerektiği sürece sürekli bir işlemle yerden daha fazla enerji absorbe eder.

Normalde halka düz olarak döşenir veya yaklaşık iki metre derinlikte açmalara sarılır, ancak bahçenizde yeterli alan yoksa normal bir ev için 100 metre derinliğe kadar dikey bir halka takabilirsiniz. Isı pompalarının çalışması için elektrik gerektiği için çevre üzerinde bir miktar etkisi vardır, ancak yerden, havadan veya sudan çıkarılan ısınma doğal olarak yenilenmektedir.

Toprak kaynaklı ısı pompalarının faydaları
  1. Düşük yakıt faturaları, özellikle konvansiyonel elektrikli ısıtmayı değiştiriyorsanız.
  2. Değiştirdiğiniz yakıt türüne bağlı olarak karbon emisyonu düşüktür.
  3. Yakıt takviyesi gerekmez.
  4. Evinizin yanı sıra kullanım suyunuzu da ısıtabilir.
  5. Minimum düzeyde bakım gerektirir.
  6. Bir hava kaynağı ısı pompasından daha verimlidir ancak maliyeti daha yüksektir.
Toprak kaynaklıı ısı pompası benim için uygun mudur?

Toprak kaynaklı ısı pompasının sizin için doğru olup olmadığını anlamak için dikkate alınması gereken birkaç anahtar soru var:

Bahçeniz topraklama için uygun mudur?

Özellikle büyük olmak zorunda değildir, ancak zemini açma kazısı veya bir sondaj deliğini kazmak için uygun olması ve makinelerin kazılması için erişilebilir olması gerekir.

Eviniz iyi yalıtılmış mı?

Yer altı kaynaklı ısı pompaları, geleneksel yöntemlerden daha düşük bir sıcaklıkta ısı üretirken en iyi sonucu elde etmek ve ısıtma sisteminin etkili olabilmesi için evinizin izolasyonlu olması önemlidir.

Ne tür yakıt kullanılacak?

Sistem, haraket etmek için sadece elektriğe ihtiyaç duymaktadır. Doğrudan elektrik veya kömür ile çalışan ısıtma sistemlerine göre çok avantajlıdır.

Isı Pompası Basın

Isı Pompaları Hakkındaki Merak Edilenler

Isı Pompalarında Şok Kampanya

Isı Pompası-tr kısa süreliğine size özel fırsatlar sunmaya devam ediyor. Lider ısı pompası ürünlerde %30 varan indirimler sizleri bekliyor. Uzman kadromuz, gelişmiş altyapımız ve üstün tecrübemizle sizlere en uygun çözümleri sunuyoruz.

Devamını Oku

Isı pompasında Hangi Kaynağı tercih etmeliyim ?

Binanın bulunduğu yere ve kaynağın verimine göre ortak karar verilir. Isı pompası seçiminde etkili olan birçok etmen vardır. Bütün etkiler göz önüne alınarak bir danışmanlık firmasında etüt yaptırılmalıdır.

Devamını Oku

Isı Pompası nasıl soğutma yapar ?

Sistem kışın sıcak su hazırladığı gibi yazın tam tersine çalışarak soğutma yapar. Soğutma konumunda 7 C su sıcaklığına kadar soğuk su üretimi yapılmaktadır.Eğer sistemde ana amaç serinletme ise kapasite seçimi ısı kazancına göre yapılmalıdır.

Devamını Oku

Hizmet Ağımızı Keşfedin

Hizmet noktası sayfamızı ziyaret ederek en yakın şubemizi bulabilirsiniz.

Keşfet

Yardıma İhtiyacınız Mı Var

İletişim sayfasını ziyaret ederek veya çağrı merkezimiz aracılığı ile yardım alabilirsiniz.

Yardım Al

Bilgi Alın

İletişim sayfasını ziyaret ederek bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi Al

Haber Bültenimize Abone Olun

Yeni ürünlerimiz ve kampanyalarımız hakkında bilgi sahibi olun.

x
Talep Ettiğiniz Hizmeti Seçiniz
Havadan Havaya Isı Pompası
Havadan Suya Isı Pompası
Su Kaynaklı Isı Pompası
Toprak Kaynaklı Isı Pompası
Havuz Isı Pompası
Isı Pompası Çözümleri
Boyler
Daire İçi Tesisat